Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Vylučovací soustava

Titulek: Vylučovací soustava
Datum vložení: 19.7.2006
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Stavba a funkce vylučovací soustavy
- odstraňuje z těla odpadní látky metabolismu - exkrety. S výjimkou CO2, který je vydechován, jsou to látky vylučovány především ledvinami ve formě moči, v menší míře též soustavou trávicí (stolice), játry (žlučová barviva) a ústrojím kožním (pot a maz).

Ledviny
- jsou párový orgán, uložený po stranách bederní páteře. Pravá ledvina se dotýká spodní plochy jater, levá ledvina sleziny a konec slinivky břišní.
- je to útvar asi 12 cm dlouhý, 6 cm široký a 4 cm silný
v kilusu vstupuje tepna (okysličování) a žíla (odkysličování)
- barva: červeno - hnědá
okraje jsou zaoblené
z vnitřní okraj ledvin tvoří zářez, ve kterém vstupují a vystupují cévy a nervy a vystupuje močovod
na podélném řezu jsou vidět 2 vrstvy:
kůra - povrchová, tečkovaná, světlejší
dřeň - vnitřní, žíhaná, paprsčitá s kanálky, dřeň tvoří kuželovité úseky = =pyramidy (8-18 úseků)
trubicovitý orgán
- základní stavební jednotka je nefron (v ledvině je asi 1 milion nefronů), začíná v kůře. Nefron se skládá z Bowmanova váčku, ve kterém je klubíčko krevních cév. Z váčku začínají úzké vinuté kanálky I. řádu, uložené v kůře. Z nich pokračují rovné kanálky, které vnikají do dřeně, otáčejí se zpět (Henleova klička) do kůry a v ní tvoří vinuté kanálky II. řádu. Jejich pokračováním jsou kanálky sběrací, vyúsťující na ledvinových papilách. Hlavním místem exkrece moči jsou Bowmannovy váčky. Za 24 hod. se přefiltruje cca 170 až 200 l primární moči. Definitivní moč přitéká sběracími kanálky do kalichů ledvinných, z nich do pánvičky ledvinné a z ní dále do močovodu.
Tato párová trubice je asi 30 cm dlouhá a 5 až 7 mm v průměru, stěny jsou z hladkého svalstva, automatické pohyby, probíhají zadní stranou břišní a zezadu ústí do močové měchýře.
Svalová nádržka. V něm se postupně hromadí moč (500 až 700 ml). Vyprazdňovaní ovlivňují 2 svěrače močové trubice. Svalstvo je silné a hladké. Vnitřní svěrač je z hladké svaloviny, vnější z příčně pruhované. Vyprázdnění = mikce. Po narození neovládá vůlí, reflex nepodmíněný - pomočování. Kolem 1 roku se přeučuje. Ve 2 letech by mělo být přeučené. Na spodině močového měchýře vyúsťuje močová trubice. U žen je močová trubice dlouhá 3-5 cm, vystupuje mezi malými pysky před ústí do pochvy, odvádí jen moč. U muže je močová trubice 15-20 cm dlouhá, je v dutině břišní, prochází předstojnou žlázu - prostata, u starších mužů se může zvětšit a utlačuje močovou trubici, močová trubice prochází pánevním dnem do PIE, odvádí moč a sperma.

ženy trpí častěji záněty močové trubice
- činnost ledvin je pro existenci organismu nezbytná. Ledviny svojí činností udržují stálost vnitřního prostředí těla. Při zastavení činnosti ledvin nastává během 3 až 5 dnů smrt.

Onemocnění ledvin
Urologie = léčí nemoci ledvin

Ledvinné kameny - tvorba kamenů souvisí s hladinou vápníků v krvi a k jejímu zvýšení přispívají např. nadměrná konzumace mléka, vitamínu D a hyperfunkce příštitných tělísek. Nejjednodušším preventivním opatřením proti tvorbě kamenů je pravidelný příjem dostatečného množství tekutin.

Infekce a záněty ledvin - jsou spojeny s různými základnami onemocnění (spála, záněty nosohltanu). Může dojít až k chronickému selhání ledvin.

Chronické selhání ledvin - lze léčit buď používáním dialýzy (až 3x týdně, 4 hodiny) nebo transplantací ledviny.

Akutní (náhlé) selhání ledvin - může nastat z různých příčin (požitím jedu, velkou ztrátou krve). Odbornou lékařskou léčbou se mohou porůzně dlouhé době obnovit normální funkce - postižená osoba se uzdraví.

Spála - přispívá nachlazení, bolesti v zádech, časté močení, krev v moči nebo zakalená moč, slabost, otoky na kotníkách, na víčkách, teploty, nechutenství = =antibiotika

Vrozená vady:
- chybí jedna ledvina
- rožtěp močové trubice - operace

Hodnocení: (hodnotilo 286 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | HowToVideo.info | Cestovatelský Norimberk.info